Jak leczyć zęby - nowości w 2020 - O stomatologii

szybalski-stomatologia.pl

Zdrowe zęby

Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie. Przyjmuje się, że najlepszym odstępem jest pół roku. Co sześć miesięcy warto udać się na dokładny przegląd jamy ustnej. Stomatolog jest wtedy w stanie wykryć wszelkie rozwijające się ubytki i odpo

Jak  leczyć zęby - nowości w 2020 - O stomatologii szybalski-stomatologia.pl
wiednio wcześnie zareagować. Jest to istotne dla zminimalizowania szkód oraz ograniczenia bólu w trakcie leczenia. Można również stwierdzić czy nie doszło do ewentualnych błędów w trakcie codziennej pielęgnacji. Dentysta może poinstruować jak dokładnie czyścić zęby oraz na co zwrócić uwagę. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste i odruchowe. Ogromną role odgrywają również używane na co dzień produkty. Preparaty przeznaczone do utrzymania uzębienia w czystości wspomagają pozbywanie się bakterii z powierzchni zębów. Jednak duże znaczenie ma również używana szczoteczka oraz jej włosie. Nie może być zbyt miękkie i giętkie. Należy to jednak dopasować również do wrażliwości dziąseł. Gabinet Dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z leczeniem ubytków.


Wizyta u stomatologa

Wielu z nas obawia się wizyty u dentysty. Każdy ma w głowie ogromny ból, wyrywanie zębów, wiercenie w nich godzinami, ale w obecnych czasach wraz z postępem technologii na świecie również dentysta ma nowe możliwości. Wizyty są bezbolesne, dzięki znieczuleniu, jednak kwoty jakie niejednokrotnie musimy zapłacić odwiedzając gabinet dentystyczny mogą zwalać z nóg, dlatego wiele osób odkłada wizyty jak najdalej się da. Niestety im dłużej je odkładam tym większe problemy później mamy. Niejednokrotnie stomatolog podejmuje decyzje o wyrwanie zęba, czy też kosztownym leczeniu. Dlatego warto udać się do niego jak najszybciej, w momencie kiedy zaczynają się dziać rzeczy niepożądane w naszym uzębieniu. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że technologia zrobiła bardzo duży postęp i wizyty u stomatologa nie są już niczym strasznym czy bolesnym. Zabiegi są krótkie, droższe ale same wykonanie pracy jest na najwyższym poziomie. Warto również chodzić do jednego dentysty, niż do kilku. Jak z remontem - lepiej jak się zajmie nim jeden fachowiec od początku do końca niż kilku, gdyż mogą wyjść z tego tylko same kłopoty.


Strach przed wizytą u dentysty

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.


Zdrowe zęby i piękny usmiech

Dlaczego warto chodzić do dentysty? Niektóre osoby zastanawiają się, jak często powinniśmy chodzić na przegląd. Jest to bardzo ważne, ponieważ nasze zęby codziennie mają kontakt z bakteriami. Musimy dokładnie je oczyścić, a na przegląd chodzić co najmniej raz w roku, a najlepiej co sześć miesięcy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stan naszej jamy ustnej jest prawidłowy.

Dobry stomatolog podpowie nam, które zęby wymagają leczenia w pierwszej kolejności. Ważne jest, aby nitkować zęby każdego wieczoru. Jeśli będziemy to robić, nie będziemy mieć problemów z pojawiającą się próchnicą i paradontozą. Dobry dentysta wyleczy nasze zęby bardzo dobrze. W opinii wielu osób istotne jest to, aby plomby dobrze się trzymały. Zależy to od materiałów i technik dentysty, do którego chodzimy. Dobrze jest wybrać gabinet dentystyczny, w którym będziemy czuli się dobrze pod każdym względem. Niektóre osoby chciałyby wybielić swoje zęby, ale boją się, że zniszczą sobie szkliwo. Warto wcześniej zapytać dentystę, jakie ma zdanie na ten temat. Efekt bielszych zębów możemy uzyskać również niektórymi pastami.


Jak Cię widzą tak Cię piszą

Jak Cię widzą tak Cię piszą, a duży wpływ na postrzeganie naszej osoby przez innych ludzi ma nasz uśmiech i stan naszego uzębienia. Są ludzie, którzy o to nie dbają, ale oni także niestety nie odnoszą w życiu znaczących sukcesów. O wiele lepiej jest więc odwiedzać regularnie gabinet dentystyczny, co najmniej co pół roku czy najrzadziej co rok zgłaszać się na przeglądy i reagować, gdy tylko coś będzie nie tak.

Taką standardową sprawą, którą musimy robić od czasu do czas, jest ściąganie kamienia nazębnego. Kamień nazębny nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim jest siedliskiem bakterii, co może prowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie. Obecnie dentysta najczęściej ściąga ten kamień za pomocą ultradźwięków, a do tego dokłada piaskowanie, które jeszcze dokładniej usuwa drobinki kamienia i nalotu i sprawia, że prezentujemy się jeszcze korzystniej.

Często stomatolog pomaga nam też w takich przypadkach, gdy ząb po prostu boli. Najczęstszą przyczyną zwykłego, nieostrego bólu zęba jest po prostu jego ubytek. Trzeba więc oczyścić to miejsce, wywiercić co trzeba i rozpocząć tak zwane plombowanie. Nie ma się co tego bać, to zabieg praktycznie bezbolesny.

W niektórych klinikach dentystycznych przyjmuje też chirurg stomatologiczny, który zajmuje się poważniejszymi przypadkami, jak na przykład skomplikowane złamanie zęba, albo leczenie pod mikroskopem. Na szczęście techniki dentystyczne są już obecnie tak zaawansowane, że stosowane jest znieczulenie komputerowe, które sprawi, że wizyta będzie bezbolesna i bezstresowa.


Piękny uśmiech

Dentyści biją na alarm. Ponad 95% dorosłych i nieco więcej niż połowa nastolatków wykazuje objawy mniej lub bardziej zaawansowanej próchnicy. Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu tkanki zęba i z czasem do jego utraty.

Nieleczone zęby nie tylko odbierają nam piękny uśmiech, ale stanowią też poważne ryzyko dla zdrowia. Każdy stomatolog potwierdzi, że powikłania w postaci choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby nerek nie należą, niestety do rzadkości. Jest się czego obawiać.

Głównym winowajcą okazuje się cukier. Cukry proste i dwucukry, czyli
sacharoza, glukoza i fruktoza po spożyciu zamieniają się w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba. Powstają ubytki i zęby zaczynają boleć. Właśnie wtedy większość z nas decyduje się odwiedzić gabinet dentystyczny. Trochę późno i leczenie nie jest już bezbolesne.

Jak chronić się przed próchnicą? Dentysta podpowiada, że najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby okazuje się
profilaktyka. Dieta z ograniczonym udziałem cukrów, staranna higiena jamy ustnej i regularne, dwa razy do roku wizyty w gabinecie dentystycznym skutecznie ochronią zęby przed tą chorobą.